De winter: het favoriete seizoen van Geert Derwael van MeanderKids, een overkoepelende organisatie van kinderdagverblijven. Niet omwille van kerstfeesten, sneeuwmannen of skireizen, maar om buiten te slapen. ‘Dat kinderen buiten slapen, is eigenlijk gewoon zoals vroeger.’

In de zon of in de sneeuw, van -10 tot +25, bij de kinderdagverblijven van MeanderKids slapen de kinderen al sinds 2013 buiten. ‘En het slaat aan, vanaf 2019 hebben we de vraag enorm zien stijgen’, vertelt Derwael.

De Tongenaar ging op zoek naar een antwoord op de vraag naar meer buitenactiviteiten voor baby’s en peuters. Aangezien ze heel veel slapen, was de som snel gemaakt. ‘En het biedt enkel voordelen’, gaat Derwael verder.

LEES OOK > 10 redenen waarom ook je baby moet buiten spelen

Tussen -5 en -10

Hij baseert zich daarvoor op Fins onderzoek. Dat stelt dat de ideale slaaptemperatuur voor kinderen tussen -5 en -10 graden ligt.

‘We merken dat ze veel langer en beter slapen. Als baby’s of peuters in een kinderdagverblijf binnen een halfuur slapen, dan stijgt dat buiten tot een à twee uur. Dat komt omdat ze dankzij herkenbare omgevingsgeluiden rustig in slaap vallen. Een auto die voorbijrijdt, een vliegtuig dat overvliegt …

Als ze binnen slapen en er begint een kindje te hoesten of te huilen, steekt dat meteen heel de zaal aan. Buiten liggen ze meer verspreid waardoor de tussenruimte het geluid breekt en ze elkaar minder storen.’

Allergieën

Daarnaast helpt buiten slapen ook het immuunsysteem. ‘We leven de laatste decennia veel comfortabeler: meer binnen met chauffage, ventilatie … Dat brengt een verhoogde gevoeligheid voor allergieën mee.

In een groepsopvang slapen gemiddeld tien peuters of baby’s in een slaapkamer, vaak zonder raam open. Je kan je voorstellen dat dat geen goeie lucht oplevert. Buiten hebben kinderen veel meer vrije, kwaliteitsvolle ademruimte.’

LEES OOK > Zo bouwt je verkouden baby meer weerstand op

Kippengaas

Bij MeanderKids voorzien ze zelfs in speciale buitenslaaphuisjes voor de kinderen. ‘Langdurig in een Maxi-Cosi slapen, is niet goed voor de ontwikkeling van het kind. Daarom hebben we buiten huisjes gebouwd met veel lichtinval en stevig kippengaas om ongedierte op afstand te houden.

Let op: buiten slapen is niet aan elk kind besteed, maar als je een slechte slaper hebt, loont het zeker om het eens te proberen.’

IJstekeningen

Kouder dan -10 of warmer dan +25 vallen de voordelen weliswaar weg. Afhankelijk van de temperatuur en het weer passen ze bij MeanderKids natuurlijk ook de kleding van de kinderen aan.

Iedereen kan trouwens de koets van z’n kind gewoon in de tuin zetten, maar voor wie dat liever niet doet, bestaat er een eenvoudige oplossing. ‘Zet het raam open, dat heeft hetzelfde effect. Niet alleen kinderen, ook volwassenen hebben er baat bij.

Vroeger was dat trouwens heel normaal, ik herinner mij nog de ijstekeningen bij mijn oma op het raam. Het mijne staat nog altijd elke nacht open, anders kan ik niet slapen.’

LEES OOK > Dodo en zo: alles wat je moet weten over slapen bij baby’s

Foto: Kristof Ghyselinck

Dit artikel verscheen in december 2021 in De Bond, het ledenblad van de Gezinsbond. De Bond kan ook bij jou (gratis!) in de bus vallen. Het enige wat je hoeft te doen, is lid worden. Nieuwtjes en activiteiten van de Gezinsbond meevolgen kan ook via FacebookTwitter en Instagram.

Gepubliceerd op: 09/12/2021, laatste update op: 06/12/2022